PURE PLEASURE AT TACHYON 2023

2nd Edition

Kdy / When:                  2. – 3. prosince 2023 (2nd – 3rdh October 2023)

Kde / Where:                Tachyon Sport Arena Čerčany

Rozhodčí / Judge:        Vittorio Papavero

 

Startovné / Fee:           1100 Kč / 50 Euro / oba dny (both days)

Cena platí pro členy Klubu agility a zahraniční účastníky.

Price is valid for Klub agility members and foreigners.

                                 

                                  1180 Kč pro nečleny Klubu agility / non Klub agility members

                   

Přihlášení na jeden den není možné. / It is not possible to apply for one day only.

 

Program:

Sobota / Saturday:       8.30 prezence / registration

                                     9.00 zahájení / opening

                                    Jumping, Agility, Jumping

Neděle: / Sunday:        8.30 prezence / registration

                                     9.00 zahájení (opening)

                                     Agility, Jumping, Finals (Agility)

 

(FOR ENGLISH SCROLL DOWN)

 

Běhat budeme v kategoriích SA, MA, IM a LA.

Vyhlašovat budeme jednotlivé běhy. 

Do finále se kvalifikuje 10% nejlepších z každého běhu. Pokud je tým již kvalifikovaný, přejde jeho místo na dalšího doposud nekvalifikovaného v pořadí daného běhu.

 

Přihlašování prostřednictvím https://kacr.info/competitions/4112  

 

Startovné prosím uhraďte prostřednictvím bankovního převodu na účet č. 545115/5500. Jako variabilní symbol uveďte číslo Vaší přihlášky. Do poznámky k platbě napište PURE + jméno psa. PLATBY POUZE V CZK NEBO EURO.

Platba je nevratná, vrací se pouze v případě, že závod zruší pořadatel. Je však možné za sebe najít náhradní tým, v takovém případě platbu pořadatel převede na tento tým. V případě, že závod zruší pořadatel, vrátí již uhrazenou platbu na účet, z nějž byla uhrazena.

 

Protest proti záloze 1100 Kč.

 

Ohledně podrobnějších informací sledujte událost na Facebooku.

 

Pořadatelem akce je společnost Tachyon Sport Arena s.r.o.

Kontakt: Lucka Krejčí lucka@tachyonbc.cz 

 

Tachyon Sport Arena je nově postavená sportovní hala určená především pro psí sporty. V hale je zcela nový povrch Juta Grass Play Comfort, jedná se o typ umělé trávy použitý na MS v Liberci 2012, 2017 a 2023. Běhat budeme na překážkách společnosti Galican, které patří mezi nejlepší překážky na světě, a na nichž se běhají nejvýznamnější světové soutěže včetně mistrovství světa.

 

Hala je v zimě vytápěná a v létě klimatizovaná. Nabízí tréninkovou plochu o rozloze 67 x 25 m, na niž je možné umístit různě velké tréninkové plochy nebo dva plnohodnotné závodní parkury. V hale je pohodlná tribuna. Areál dále disponuje zázemím pro pobyt, společenskou místností s výhledem do haly. Na místě bude možné zakoupit občerstvení. Areál nabízí dostatek parkovacích míst, parkování je bezplatné.

 

Dodržujte prosím provozní řád haly, který najdete zde https://tachyon.dogres.cz/pages/212  Háravé feny se mohou závodu účastnit, pokud budou mít po celou dobu pobytu v hale na sobě kalhotky, odloží je pouze na běh a budou startovat z podložky. Při znečištění plochy se platí pokuta. Štěňata do 6 měsíců věku mají vstup do haly zakázán.

 

Těšíme se na Vás!

Team Tachyon Sport Areny

 

ENGLISH

 

We are offering competitions is following categories: SA, MA, IM a LA.

Each run will have an award ceremony. The top 10% teams in each run will qualify to the finals. If a team is already qualified its place goes to the next unqualified team in the result order.

 

You can register for participation here: https://kacr.info/competitions/4112  

We kindly ask for the starting fee to be paid via bank transfer to account no. 545115/5500.

IBAN CZ2455000000000000545115

BIC RZBCCZPP

Address: Tachyon Sport Arena s.r.o., Kestřanská 133, 143 00 Praha 4

 

Please use word PURE + the name of your dog and date you are signing for (it is possible to only sign up for one day) as the payment reference. Payment is non-refundable, except in the case of the cancellation of the event by the organiser. However it is possible to find somebody to act as a substitute in which case the organiser will transfer the paid fee over to them. In the case of cancellation of the event, the payment will be returned to the account it was made from in the first place. PAYMENT ONLY IN CZK OR EURO.

 

A complaint can be filed against a fee of 1100 CZK.

Follow our Facebook event if you want to keep track of new and detailed information about the event.

 

The organiser of the event is Tachyon Sport Arena s.r.o.

Contact: Lucka Krejčí lucka@tachyonbc.cz 

 

Tachyon Sport Arena is a newly built hall primarily intended for dogsports. The running surface is a brand new Juta Grass Play Comfort which is the artificial grass that has been used at the 2012, 2017 and 2023 Agility World Championships in Liberec. We shall be using obstacles made by the company Galican which are among the top world brands and are used for the most prestigious world competitions including the world championship.

 

The hall is heated during Winter and air-conditioned in Summer to provide comfortable temperatures and offers training grounds of 67 x 25 m that can hold courses of various sizes including two full-fledged agility competition courses. The hall is equipped with a full-fledged tribune as well. The grounds also include a common room with ample view of the hall. It will be possible to buy refreshments at the venue as well. There are sufficient parking spots at the grounds and parking is free.

 

We kindly ask you to adhere to our Operating Rules that can be found here: https://tachyon.dogres.cz/pages/467 Dogs in heat can compete however they must wear protective pants at all times while inside the building, only take them off for the run itself and starting off of a carpet. In case of any pollution (primarily dogs relieving themselves) a fine is required to be paid. We do not allowed puppies under 6 months of age into the hall.

 

We are looking forward to see you here!

Tachyon Sport Arena Team