AS FAST AS TACHYON

Tachyon Sport Arena vás srdečně zve na 2. ročník závodů

Kdy / When:                 1. – 2. října 2022 (1st - 2nd October 2022)

Kde / Where:                Tachyon Sport Arena Čerčany

Rozhodčí / Judge:       Anna Schönenberger

Startovné / Fee:           900 Kč / 40 Euro / oba dny (both days) nebo/or  500 Kč / 20 Euro za jeden den (one day)

Program:

Sobota / Saturday:       8.30 prezence

                                     9.00 zahájení (opening)

                                    Jumping, Zkoušky A1 / A2 / A3, Agility

Neděle: / Sunday:        8.30 prezence

                                     9.00 zahájení (opening)

                                     Agility, Jumping, Jumpingové zkoušky A3 / A2 / A1

(FOR ENGLISH SCROLL DOWN)

Běhat budeme v kategoriích SA, MA, MLA a LA.

Vyhlašovat budeme jednotlivé běhy. V neděli se pořadí startujících v Jumpingu  bude řídit výsledkovou listinou běhu agility. Výsledky nedělních otevřených běhů (Jumping a Agility) se sčítají, vítěz se stává hrdým držitelem titulu As Fast As Tachyon!

Přihlašování prostřednictvím https://www.kacr.info/competitions/3923

Startovné prosím uhraďte prostřednictvím bankovního převodu na účet č. 545115/5500. Jako variabilní symbol uveďte číslo Vaší přihlášky. Do poznámky k platbě napište své jméno a jméno psa.

Platba je nevratná, vrací se pouze v případě, že závod zruší pořadatel. Je však možné za sebe najít náhradní tým, v takovém případě platbu pořadatel převede na tento tým. V případě, že závod zruší pořadatel, vrátí již uhrazenou platbu na účet, z nějž byla uhrazena.

Protest proti záloze 900 Kč.

Ohledně podrobnějších informací sledujte událost na Facebooku.

Pořadatelem akce je společnost Tachyon Sport Arena s.r.o.

Kontakt: Lucka Krejčí lucka@tachyonbc.cz nebo Karina Divišová, email karina.divisova@seznam.cz

Tachyon Sport Arena je nově postavená sportovní hala určená především pro psí sporty. V hale je zcela nový povrch Juta Grass Play Comfort, jedná se o typ umělé trávy použitý na MS v Liberci 2012 a 2017. Běhat budeme na překážkách společnosti Galican, které patří mezi nejlepší překážky na světě, a na nichž se běhají nejvýznamnější světové soutěže včetně mistrovství světa.

Hala je v zimě vytápěná a v létě klimatizovaná. Nabízí tréninkovou plochu o rozloze 67 x 25 m, na niž je možné umístit různě velké tréninkové plochy nebo dva plnohodnotné závodní parkury. V hale je pohodlná tribuna. Areál dále disponuje zázemím pro pobyt, společenskou místností s výhledem do haly. Na místě bude možné zakoupit občerstvení. Areál nabízí dostatek parkovacích míst, parkování je bezplatné.

Dodržujte prosím provozní řád haly, který najdete zde https://tachyon.dogres.cz/pages/212  Háravé feny se mohou závodu účastnit, pokud budou mít po celou dobu pobytu v hale na sobě kalhotky, odloží je pouze na běh a budou startovat z podložky. Při znečištění plochy se platí pokuta. Štěňata do 6 měsíců věku mají vstup do haly zakázán.

Ubytování lze rezervovat samostatně, a to v kempu přímo v areálu haly ve 2–4 lůžkových chatkách se společným moderním sociálním zařízením nebo v těsné blízkosti haly v penzionu Pyšelka, a to přímo u provozovatelů restaurace a penzionu www.pyselka.cz Při rezervaci prosím uvádějte, že se účastníte akce v hale.

Těšíme se na Vás!

Team Tachyon Sport Areny

 

ENGLISH

We are offering competitions is following categories: SA, MA, MLA a LA.

Each run will have an award ceremony. The starting order of Sunday Jumping competition will be determined based on the results of previous Agility run. The proud winner of the title „As Fast As Tachyon“ shall be determined by counting together the results of Sunday‘s open runs (Jumping and Agility).

You can register for participation here: https://www.kacr.info/competitions/3923

We kindly ask for the starting fee to be paid via bank transfer to account no. 545115/5500.

IBAN CZ2455000000000000545115

BIC RZBCCZPP

Address: Tachyon Sport Arena s.r.o., Kestřanská 133, 143 00 Praha 4

Please use the name of your dog and date you are signing for (it is possible to only sign up for one day) as the payment reference.

Payment is non-refundable, except in the case of the cancellation of the event by the organiser. However it is possible to find somebody to act as a substitute in which case the organiser will transfer the paid fee over to them. In the case of cancellation of the event, the payment will be returned to the account it was made from in the first place.

 

A complaint can be filed against a fee of 900 CZK.

Follow our Facebook event if you want to keep track of new and detailed information about the event.

The organiser of the event is Tachyon Sport Arena s.r.o.

Contact: Lucka Krejčí lucka@tachyonbc.cz or Karina Divišová, email karina.divisova@seznam.cz

Tachyon Sport Arena is a newly built hall primarily intended for dogsports. The running surface is a brand new Juta Grass Play Comfort which is the artificial grass that has been used at the 2012 and 2017 Agility World Championships in Liberec. We shall be using obstacles made by the company Galican which are among the top world brands and are used for the most prestigious world competitions including the world championship.

The hall is heated during Winter and air-conditioned in Summer to provide comfortable temperatures and offers training grounds of 67 x 25 m that can hold courses of various sizes including two full-fledged agility competition courses. The hall is equipped with a full-fledged tribune as well. The grounds also include a common room with ample view of the hall. It will be possible to buy refreshments at the venue as well. There are sufficient parking spots at the grounds and parking is free.

We kindly ask you to adhere to our Operating Rules that can be found here: https://tachyon.dogres.cz/pages/212 Dogs in heat can compete however they must wear protective pants at all times while inside the building, only take them off for the run itself and starting off of a carpet. In case of any pollution (primarily dogs relieving themselves) a fine is required to be paid. We do not allowed puppies under 6 months of age into the hall.

Accommodation can be reserved in a camp within the grounds in either 2-4 bed chalets with modern common sanitary facilities at a guesthouse Pyšelka in close proximity which can be done through their own reservation process here: www.pyselka.cz We ask you to include the information that you will be attending an event at the hall in your reservation.

We are looking forward to seeing you here!

Tachyon Sport Arena Team